Continue with Alma account

You are logged in as
Continuing to use Alma Ajo services, you must agree to the terms and conditions.

You are signed in with the Alma account

Welcome

You have created an Alma-tunnus with the email address .
Please verify your email address so you can begin using your new Alma-tunnus.
An email has been sent with instructions for the verification process.

ID 2526136
(VAT DEDUCTIBLE)
8 990 €
(7 163 € + VAT 1 827 €)
Veteli, Keski-Pohjanmaa
FJ Dynamics AT2 + AL02 3D Lanaohjaus järjestelmäpaketti
Agriculture machines
  • Year model:
    2025
  • Category:
    Other
  • Sub type:
    Electronics
  • Power type:
    N/A
  • Reg. No.:
    Not registered
Trailer attachment: N/A

FJDynamics AT2 automaattiohjaus AL02 3D maantasauslanan ohjausjärjestelmällä


FJDynamicsin kauan odotettu uutuus tuote! Automaattiohjaus sähköisellä ratilla ja maantasauslanan ohjausjärjestelmä integroituna samaan näyttöön.


Myös proportionaali venttiilillä saatava kustannustehokas ja helppokäyttöinen koneenohjausjärjestelmä maantasaukseen lanalla. Soveltuu niin maatiloille kuin urakointikäyttöön.



Sähköisellä ratilla ja integroidulla antenniyksiköllä varusteltu AT2 on nopeasti ja helposti jälkiasennettava automaattiohjaus traktoriin, puimuriin ja muihin ohjaustehostimella varustettuihin maatalouskoneisiin. Järkevä ja taloudellinen vaihtoehto, joka päivittää esimerkiksi traktorin käyttäjäystävällisemmäksi uuden työkoneen investointia vaatimatta.

Maantasaus parantaa muun muassa pellon vesitaloutta, vaikuttaa kasvien juurien terveyteen parantavasti ja talvenkestoon. Polttoaineen kulutus myös vähentyy tasatuilla pelloilla jopa 10 %.


- suuri, selkeä värinäyttö

- Android -pohjainen, helposti omaksuttava käyttöliittymä

- RTK-tarkkuus 2,5 cm, PPP-tarkkuus 15 cm

- soveltuu useisiin koneisiin, traktoriin, puimuriin jne.

- suomenkielinen käyttöliittymä, käyttöohjekirja sekä tuki puhelimitse



Maantasauslanan ohjausjärjestelmän ominaisuudet:


Kaksi toimintatasoa: Kevyt tasaus / Perustustasaus

Android -pohjainen, helposti omaksuttava käyttöliittymä

RTK-tarkkuus 2,5 cm


Pakettiin sisältyy:


- moottoroitu ohjauspyörä

- kulmasensori

- antenni ( sisältää radio- ja 4G antennit sekä - kaltevuussensorin )

- päätelaite

- asennukseen tarvittavat kaapelit

- asennussarja

- VCU-yksikkö

- ISOBUS CAN box kaapelisarja

- GNSS antenni

- Kauko-ohjain

- Radioantenni

- tarvittavat johtosarjat

- suomenkieliset käyttöohjeet

- FJD Connect pilvipalvelu ( kts. video alla )

- tekninen tuki



Järjestelmällä ohjataan yhtä hydrauliikkaventtiiliä jonka avulla terä siirtää haluttua maamassaa suunnitelman mukaan. Suosittelemme DIN 43650A / DIN 175301-803 venttiilejä


Kevyt tasaus tarkoittaa lohkon normaalia tasoitusta. Perustustasauksella tasoitetaan suuret maamassat. Kevyen tasauksen toiminto säästää noin 10 % polttoaineessa verrattuna perustustasaustoimintoon samoissa olosuhteissa. Kevyen tasauksen toiminnolla nopeudeksi suositellaan maksimissaan 15 km/h.


Tasaus voidaan tehdä asettamalla haluttu lanaustaso automaattisesti, manuaalisesti tai harjanneasetuksella. Automaattisella toiminnolla lohko kartoitetaan ohjausjärjestelmään ensin ajamalla lohko ympäri ja sen jälkeen säännöllisin välein läpi koko alueen. Järjestelmä päättelee tiedon perusteella oikean koron. Manuaalisella toiminnalla haluttu lanan korkeus asetetaan tietyn pisteen perusteella järjestelmään. Harjanneasetuksella järjestelmälle voidaan antaa minimi- ja maksimipisteet, joiden välillä tasaus tehdään. Asetusta käytetään esimerkiksi kun korkeuserot lohkon sisällä halutaan säilyttää, mutta pinta tasataan.


Huom: Vaatii lanalta sähköisen venttiilin.


RTK -signaali


Tasausjärjestelmä tarvitsee toimiakseen joko RTK signaalin tai ulkoisen tukiaseman. Kauttamme saat halutessasi tarjouksen vuoden RTK lisenssistä. Erillisen RTK- tukiaseman kantavuus on 5-10km ja sen voi helposti pystyttää pellon laidalle. Referenssiaseman sijainnin ei tarvitse olla kiinteä. Etuna RTK signaalilla toimivissa laitteissa, verrattuna esimerkiksi lasertarkkuusjärjestelmiin, on toiminta kaikenlaisissa sääoloissa, sekä myös silloin kun suoraa näköyhteyttä ei ole (Ulkoista tukiasemaa käytettäessä suositellaan kuitenkin ettei välissä ole kiinteitä esteitä kuten tiheää metsää tai rakennusta).


SBAS / PPP


FJD AT2 automaattiohjausjärjestelmä on varustettu SBAS- järjestelmällä. Voit käyttää automaattiohjausta PPP-signaalilla 15 cm:n tarkkuudella, ilman maksullista RTK-signaalia.


Tuotteen linkki verkkokauppaamme: https://maatalouskoneet.fi/fi/product/at2-+-...

You can check technical information of the vehicle and history of ownership, inspections and insurances. Price from 2,90 €
Dealer
maatalouskoneet.fi
Viisteentie 10
69700 Veteli
- Map
Member since 18 years
https://www.maatalouskoneet.fi/
Best time to contact: 8.00-17.00

Contact

Login

Your exchange ads information

Login
Ok
0/1000
Nettikone can save conversations.
We send copy of the message to your email.

Sending message

Message sent

Seller will answer to you soon.

Error

Error

Nettikone.com assumes no responsibility for the accuracy of the information provided by the seller. Reported information may also contain unintentional omissions or errors. The information is therefore only binding once it has been confirmed by the seller at your request.

Statistics

Views:
84 times
Favourited:
0 times
Contacts:
0 pcs
Phone calls?
Checking your phone number is counted as a phone call.X
:
0 pcs
Previously viewed
Most viewed

Latest articles

View more articles

Ad has been added to favorites

You can view favorite list from top menu Favorites.
 
Show favorites to dealers
OK
  • It's worth register!

    Swipe and you know why
  • You can use same credentials on all Alma Ajo services.

  • Your favorite list will be synced in all your devices.

  • You can access your search agents anywhere.

It's free to register for private seller:

 

 

,

, cm3, kW

 /3 
.

OR

 

Sign-in

Show

You have an incomplete ad. What do you want to do?

Do you want to remove this image?

 

Feature is not available, because you have not allowed use of cookies for this purpose. Change your selections in consent manager.