-
Year model:2013 (first reg. 8-2013)
-
Category:Trailers
-
Sub type:Tipper
-
Power type:N/A
-
Reg. No.:DBM-830
Kaupan olisi ehjä ja toimiva Sariksen kolmikaatokippikärry. Lavan koko 170x306, verkkolaidan korkeus kokonaisuudessaan 94 senttiä, eli karvan vaille 4,9 kuutiota on tilavuus. Kokonaispaino 2700 kg, omapaino otteen mukaan 774 kg, eli pikkuisen alle kaksi tonnia saa laittaa kuormaa kyytiin lain puitteissa.
Kippi toimii sekä sähköllä, että manuaalisesti pumppaamalla. Kaikki laidat saa irrotettua, eli kärry toimii myös tasapohjaisena lavettikärrynä. Lavan pohjan sinkitty 3mm pelti on osalta aluetta pintaruosteessa kun sinkki on kulunut pois. Kuvassa näkyvä ruoste on tosiaan vain pinnassa, pohjapelti on edelleen rakenteellisesti täysin ehjä.
Kärry on minulla ollut vähän reilun vuoden verran, sinä aikana on uusittu seuraavat:
- koko vetopää/työntojarru
- valot (led)
- pohjavaneri
Jarrukengätkään eivät vanhan näköiset olleet kun ne vuosi sitten avasin tarkastaakseni, eli kuluvien osien puolesta tämä on aika hyvällä mallilla. Renkaina laillisen kantavuuden kitkarenkaat kylän varmasti komeimmilla aluvanteilla, tämän kärryn kun ostat, niin naapurin rumakeula-Passatilla ajava lippispää haluaa kanssasi vannekaupat solmia.
Tämä jäi ylimääräiseksi isomman kärryn tieltä, eli vaihdossa en varsinaisesti tarvitsisi mitään. Jos kuitenkin haluat osamaksuna tarjota Stihl MS881:stä tai Kawan 10R:ää, niin olen ilman muuta valmis kuuntelemaan.
Latest articles
-
Mammotion robottileikkureiden aatelistoaMAINOS19.06.2025Artikkelit
Mammotion robottileikkureiden aatelistoa
-
-
Volvo FH Electric Aero – Maanteiden sähköjuna22.01.2025Artikkelit ja koneuutiset
Volvo FH Electric Aero – Maanteiden sähköjuna
